„Благодарение на безпрецедентните атаки и натиск, които понесохме от всички страни от последните няколко седмици, структурите на „Има такъв народ“ са още по-единни и решителни. Много са ни подценили, ако са смятали да ни пречупят психически, да ни унижат и омаскарят. Омаскарихте себе си. ИТН е кауза, която е много по-голяма от мен и моите колеги и тя ще бъде жива. Време е някой да изхвърли боклука“. Това заяви по време на брифинг в парламента Виктория Василева, заместник-председател на парламентарната група на ИТН. В началото на изказването си Василева посочи, че от няколко месеца всички им дават уроци по парламентаризъм. „Парламентаризмът се изразява в това едно да говорят на срещи с ръководството на парламентарната ни група, друго пред медиите, и трето – пред групите си. Парламентаризмът се изразява в репликата „обещайте му нещо на Христо, пък после няма да го изпълним“.Парламентаризмът се свежда до: „моля ви, направете правителство, защото в следващия парламент няма да влезем“. Парламентаризмът е реплика от типа – махнете този, сложете който и да е само не този. Парламентаризмът е готовност на един господин да се жертва за министър – само дето никой не го е канил“, коментира Василева и добави, че това не се вписва в тяхната представа. Василева посочи, че за партиите от протеста било нахалство, че са предложили правителство с 65 народни представители и попита не е ли било нахалство в 45-тия парламент да ги молят „със сълзи на очи“ да направят правителство, защото са се страхували от избори. „Твърдят, че говорим нагло и безцеремонно, не – ние просто сме честни и истински. Очевидно е, че не са свикнали на такъв език и такова поведение, свикнали са всичко да се урежда с шушукане по ъглите на Народното събрание за предварителното договаряне на порциите. Никога истински не са искали разговори за политики, някои от тях го доказаха с формалното си участие в срещите на експертните групи“, каза Василева. По думите й участието в тези срещи е било прикритие, което е целяло да проправи път за постове и влияние. „През цялото време очакваха този разговор, другия – кои министерства ще получат и кои регулаторни органи ще овладеят. Не го получиха и няма да го получат от ИТН. Това ги доведе до лудост. Никога не са искали споразумение с ИТН – доказаха го всички с взаимноизключващите се изисквания, които поставиха. Христо Иванов няма да се подпише с едно споразумение с Мая Манолова, Мая Манолова не иска да подпише едно споразумение с „БСП за България“. „БСП за България“ не приема споразумение, подписано само от протестните партии, всички заедно няма да подпишат общо споразумение и ако чуят за подписано едностранно такова се оттеглят“, посочи Василева.
Тъй като си знаем тежеста, казваме, че сме готови, ако президентът даде третия мандат на нас, да проявим отговорност, да проявим диалогичност, да поканим всички без ДПС и ГЕРБ на разговори, да сложим на масата пет-шест важни неща, да сложим срок за изпълнение на тези неща, да започнем разговори със служебните министри дали приемат да се превърнат в редовно правителство. Това заяви председателят на ПГ на „БСП за България“ Корнелия Нинова в декларация от парламентарната трибуна. 36 депутати са 36 депутати, народът е казал, че не можем да управляваме сами, както е казал на всички ни, и трябва да търсим някакво сечение помежду си, посочи тя. „Не можете да казвате, че предупреждавате президента, че няма да подкрепите този или онзи трети мандат, за да внимавал на кого го дава. Не се месете в правомощията на президента“, каза Нинова във връзка със заявки от вчера на политически сили. „Не му поставяйте условия и не му извивайте ръцете и не ни подлагайте на пазарлъци – вие се откажете, ние ще го вземем, ще ви дадем това или онова“, добави лидерът на БСП и призова към разум, спокойствие и диалогичност. Третият мандат е кризисен, но е и възможност да дадем стабилност за държавата и сигурност за хората, заяви лидерът на БСП. „За съжаление, от вчера отново започнахте да налагате разделителни линии. Не го правете, защото това минира възможности за България, не за нас или за вас“, призова тя. От вчера започнахте – ако бъде даден мандат на БСП, ние няма да го подкрепим, посочи Нинова. „И какво? Отиваме на трети избори зимата, в ковид криза, в икономическа криза, в социална криза, без бюджет и без пари за хората? Това ще бъде ваш избор“, коментира тя. Лидерът на БСП отбеляза, че липсата на правителство на промяната и трайно мнозинство зад него бетонира досегашния модел. Тя посочи още проблема с рекордно високите цени на тока, затварянето на предприятия, засиления мигрантски натиск, началото на нова ковид вълна и протеста на спешни медици. Проблемите могат да бъдат решени, само ако парламентът продължи да работи и съставим работещо редовно правителство, отбеляза Нинова. По думите й, изборът е лични, партийни и групови интереси или интересите на държавата. Това е изпит за истински политици и държавници и оценките ще ни ги пише народът, заяви лидерът на БСП.
Вече сме на ръба на конституционна криза, коментира пред журналисти председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова след заседание на Председателския съвет на парламента. Тя посочи, че по-късно – в 11.30 часа, ще има нов Председателски съвет, за да помислят отново дали парламентът следва да удостовери със свое решение дали приема или не волеизлиянието на кандидата за министър-председател Пламен Николов. Атанасова посочи, че досега не е имало такъв прецедент. Жалко е, че всички заявки за рестарт на държавността и връщане на парламентаризма просто бяха едни голи предизборни слогани. Всеки прави каквото си реши дори на ръба на Конституцията и закона. Никой не може да бъде задължен да стане министър-председател, но това не беше коректното и отговорно поведение спрямо държавата ни, коментира тя. Атанасова отбеляза, че е имало случаи на подаване на оставка на министър-председател, от министри, от народни представител, включително и от председатели на парламента. В някои от случаите Конституцията е категорична и следва своя ход и процедура, в други от случаите не се води дебат, оставката се съобщава и направо се гласува, но винаги съгласно Конституцията и правилника парламентът има някакъв акт, който издава, посочи тя. Председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС постави въпроса и какъв акт ще последва от президентството. Според нея това волеизявление може да доведе до нов указ, с който президентът да ни уведоми, че кандидатът е оттеглил своето желание да бъде министър-председател и мандатът не може да бъде изпълнен. На влизане в парламента заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов коментира пред журналисти, че се създава конституционен казус, който до момента не е стоял пред Народното събрание. По думите му, създадената ситуация има един единствен сценарист и той се нарича Румен Радев. В отговор на въпрос той каза, че до момента ГЕРБ не са преосмисляли позицията си да върнат веднага втория мандат за съставяне на правителство. „В зала трябва да разберем как ще действаме в момента, как ще развържем този конституционен възел, а след това ще си вземем решение какво да правим оттук нататък“, коментира Митов. Попитан за възможността всички политически сили да седнат на масата за преговори в името на България, заместник-председателят на ГЕРБ коментира, че това е далечна хипотеза, която не е много ясно дали изобщо е реалистична. По-реално е да отидем на избори, смята той.
Нека да започне нормален диалог за контракризисен кабинет. За това настоя в декларация от парламентарната трибуна Мая Манолова, председател на ПГ „Изправи се БГ!Ние идваме“. Манолова посочи, че този кабинет трябва да изведе страната от кризата, на основата на успешните министри от служебния кабинет с участието на професионалисти от гилдиите, без партийни лица за министри. „Крачка назад от партиите, за да направи крачка напред България. Това, което трябва да направим, за да не допуснем институционална и политическа криза е започването на нормални, почтени и публични разговори тук в този парламент“, заяви Манолова. Тя апелира в деня, в който честваме най-тежките боеве на Шипка, да си припомним думите на Вазов – „България цяла сега нази гледа“. В декларацията си от ИБГНИ заявиха готовност да бъде реализирано правителство с третия мандат, независимо на кого бъде връчен той. Според Манолова е необходимо да се реализира насочен мандат с времеви хоризонт от шест- осем месеца, който да изпълни дневния ред на българския народ и визира провеждането на съдебната реформа, преизчисление на пенсиите, актуализацията на бюджета, бюджета за следващата година, Плана за възстановяване и устойчивост. „Г-н Борисов си отиде, но мафията е на терена. Парите на мафията купуват подкрепа, те сглобяват министри – кукли на конци, тези пари сега са срещу нас и срещу парламентаризма“, каза Манолова. Тя настоя да започне нормален диалог, нормални консултации между политическите сили в НС, без ГЕРБ и без ДПС. Преговори, които да се водят в присъствието на медиите – публично, посочи Манолова. В началото на декларацията Манолова апелира към всички народни представители да се вземат в ръце. „Това е Народно събрание, а не е детска градина, не е махленска сбирка, не е шоу програма. Хората очакват решение на проблемите си, а не партийни сглобки и не хора без опит и без подготовка начело на държавата. Не може една партия да превръща българските граждани в заложници, за да удовлетвори партийния си интерес“, заяви Манолова. В декларацията се припомня, че 45-ото НС е завършило за 9 дни, за да се отиде на избори и ИТН да получат повече мандати. „Сега сме в същата ситуация 46-ото НС се тласка отново към разпускане след едва 20 дни живот, отново от същата политическа сила. Ние не искаме да угодим на такава прищявка“, заяви Манолова. Тя посочи, че и българските граждани не желаят трети избори за половин година. „Стига прищевки, стига небивалици и излагане пред хората, стига шоу и излъчване на министър-председатели с телевизионни кастинги“, настоя Манолова, след което припомни и за първата декларация на парламентарната група, с която от ИБГНИ посочиха своите приоритети за работа в 46-тия парламент. В нея се призоваваше никой в залата да не се обърква, че това е риалити формат, социален експеримент с българските граждани или телевизионна демокрация. „Някои обаче се объркаха. Затова питаме, кога ще спре това, кой стои зад маневрите по терена и по ръба на нервите на българските граждани, чии интереси обслужва целенасоченото предизвикване на хаос? Кой дирижира този театър на абсурда пред погледите на българските граждани, които очакват от нас да решаваме проблемите им, а не да се харесваме или да се обиждаме и не е ли това груба злоупотреба с надеждите и с очакванията на хората от площадите?“, каза тя. В декларацията Манолова отговори на ИТН на въпроса им къде протестните партии виждат дългата ръка на ДПС. По думите й тя се крие зад разочароващата покана към ДПС да участват наравно с партиите на протеста в консултациите, в координираната атака на ГЕРБ, ДПС и ИТН срещу успешните министри от служебното правителство, както и в комисията „Буджака“, внесена с подписите на ИТН, ДПС и ГЕРБ и включена извънредно в програмата на парламента от председателя на парламента. „Нали не очаквате, че ние, които се изправихме срещу модела на орлетата по време на местните избори в София, да замълчим за гнездото на Сокола, което се опитвате да свиете в този парламент! Единствената проява на разум е решението на ИТН да подкрепи президента Радев за следващ мандат, като последния символ на протестите, с който не сте се подиграли. Ние ще положим всички усилия, за да се сформира правителство с третия мандат, независимо от това, на кого ще бъде даден той“, посочи Манолова.
Политическите партии да си вземат поука, да загърбят егоизма си, да седнат да разговарят за политики, призова в декларация от парламентарната трибуна председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Независимо от всичко, ние от ДПС се надяваме на визия, работа в името на България и на всички български граждани, подчерта той. Днес имаме техните очаквания за промяна, за резултати, този път няма да мине номерът с анти-ДПС риторика да прикривате политическата си немощ, обърна се Карадайъ към останалите политически сили, кризата няма да бъде решена с анти-ДПС говорене.Нали ДПС не е на власт, а в изолация, нали мачкате избирателите на ДПС, посочи председателят на Движението. По думите му, докато няма смислен диалог, приоритет, политики, визия за развитие, няма как да има промяна, категоричен е Карадайъ. Той обърна внимание, че тази година е особено важна за бъдещето на България като част от ЕС, защото се полагат основите за следващите 10-20-30 години, важно е препотвърждаване на демокрацията и политическата ориентация на страната, за което всички казват, че желаят. Карадайъ вижда обаче на политическата сцена опити на партиите да налагат желани образи за себе си или опонента си в една или друга посока. Вместо да се представят политики, програми и планове за изпълнението им, участниците в предизборната кампания се фокусираха с кои партии няма да работят, посочи политикът. Но, категоричен е председателят на ДПС, в ситуацията на реално управление да се говори какво няма да правиш, изглежда нелепо и безотговорно. Той подчерта, че още преди четири-пет години Движението е поискало демонтаж на „модела ГЕРБ“, но тогава не е получило подкрепа нито в НС, нито извън него. Т.е. моделът се случваше с явното или мълчаливото съгласие на политическите партии и коалиции в и извън парламента, когато видяха, че моделът е изхабен, тези партии си присвоиха апела за демонтаж, обобщи Карадайъ. Има и много, по думите му, други примери за омразата, за разделението, за липсата на експертен капацитет, за отсъствието на нормалност и необходимостта от нейното възстановяване. Изведнъж, присвоявайки си позицията на единствени противници на ГЕРБ, всички вкупом тръгнаха да градят и налагат негативен образ на ДПС – няма да управляваме с ДПС, обясни Мустафа Карадайъ. Според него всички те се надяват на къса памет. Нали така, г-жо Манолова, обърна се той към председателя на ПГ „Изправи се БГ!Ние идваме!“. И попита „Кой стои зад Вашите маневри? Ако погледнете Вашата биография, най-вероятно там ще видите едно твърдо ДПС зад Вас. А в момента най-вероятно е политически център, за който цялата общественост знае ,че е олигархично-медийна НПО група“. На всички, които разчитат на късата памет, искаме да кажем – не можете на игнорирате избирателите на ДПС, да градите, когато рушите, да възстановите диалог без диалог, да подценявате ДПС, забравяйки, че ДПС е единствената партия, която има решителна роля за победата над тоталитарната комунистическа власт, роля при историческото позициониране на страната в зората на демокрацията – НАТО и ЕС, изтъкна председателят на формацията. По историческа привилегия, изтъкна Карадайъ, членството в НАТО и ЕС се случи при участието на ДПС в управлението.
снимки БГНЕС, БНР и БНТ