Позлатена ръка от статуя на император в естествен ръст откриха археолозите, проучващи античното укрепление „Помодиана“ край Станево. Фрагментът е от предната половина на лявата ръка с четири от пръстите, без палеца. Без съмнение находката е съставна част от статуя, представяща човешко тяло в цял ръст. Изработена е от бронз, върху който личат следи от позлатяване.

Сравненията с аналози показват, че злато се нанася върху статуи на императори и божества. Статуите на божествата, обаче, значително надхвърлят средния човешки ръст, докато тези на императорите се доближават до него.

Според специалисти, изследващи култа към императора, практиката да се поставят метални статуи на императори зачестява след края на династията на Северите. Несигурността на епохата, заради зачестилите варварски нашествия от север, предизвиква и пътувания на императорите по Долния Дунав за инспектиране на строящите се крепости и укрепления.

Такова пътуване на император Диоклециан е засвидетелствано през 294 г. Той е в Сингидунум (Белград) на 8 септември, до 10 септември е в Рациария, а оттам преминава през Алмус, Помодиана  и Цебрус. През 304 г. Диоклециан преминава по същия маршрут на връщане от Никомедия (дн. Измит, Турция). Известно е, че император Константин Велики на 5 юли 328 г. лично открива моста, изграден между Ескус (при с. Гиген) и Сукидава (Челей, Румъния), като вероятно е пътувал по същия маршрут.

Посочените примери, разбира се, не изключват възможността статуята да е свързана с победата на Траян над даките и събитията, които я ознаменуват. С посещението на императорска особа и свързаните с него тържества и чествания може да се обясни и присъствието на такова скъпо произведение на изкуството в едно сравнително неголямо укрепление на Долния Дунав, каквото е „Помодиана“. То обаче е изградено с мощни зидове които са предпазвали тази част от Дунавската граница – лимес от варварските нашествия през IV – VI в.

Поредното откритие бе повод обектът да бъде посетен от кмета на Община Лом д-р Георги Гаврилов и зам.-кмета Стефан Пантелеев, тъй като археологическото проучване се финансира изцяло от Община Лом.

Само през миналата година обектът е посетен от 383 чужденци, които преминават по международен веломаршрут или плавателни средства по Дунава, по указанията на международни сайтове за туризъм. „Ще продължим да финансираме разкопките на крепостта „Алмус“ в Лом и „Помодиана“ в Станево, те трябва да бъдат експонирани.  Специално за „Помодиана“ ще разработим проект и ще търсим финансиране, както и публично-частно партньорство, защото крепостта е построена в район, който предполага чудесни възможности за съчетаването на културно-исторически, природен и винен туризъм.“ – заяви кметът д-р Георги Гаврилов.