Историческият музей във Видин води своето начало от създаването на Археологическото дружество през 1910 година. Още Феликс Каниц описва една оръжейна сбирка, която е била уредена във Видин. Каниц описва сбирката като подчертава, че тя е по европейски начин подредена във Видин, който имал по-скоро ориенталски вид. Археологическото дружество се основава във Видин след Освобождението, когато интересът към историята, към старините ни води до създаването на дружеството. На 13 април 1910 година във Видин се събират 61 интелектуалци, които създават археологическото дружество, а на 3 май същата година е утвърден уставът на дружеството от Министерството на просвещението. По време на войните за кратко дейността на дружеството е прекъсната. От 1926 година е запазен документ на дружеството – това е въпросник на Видинското археологическо дружество „Бонония“, като от него е видно, че целта на дружеството е била не само да се събират археологически материали и сведения. Членовете на дружеството са събирали етнографски, фолклорни и диалектоложки материали.
През 60-те години на миналия век се отчита най-голяма дейност на Видинския музей с изграждането на всички експозиции. През1956 г. средновековната крепост „Баба Вида“ е предоставена на музея, сградата на „Кръстата казарма“ е превърната в музей, както и сградата на „Конака“. Първата сграда, която е дадена за музей това е Турската поща, намираща се в Крайдунавския парк. Там е първата музейна сбирка, в която има археологически и етнографски материали.
Музеят е място на познание, място, в което се докосваме до своите корени. Много често туризмът е сочен като панацея за процъфтяване на регионите в страната, но именно музеят е този, който реално създава връзките между културата и туризма. Музеят много лесно отговаря на въпросите – кои сме, къде сме, показва нашето място на световната карта. Самите музеи вече се променят, вижда се какво търси посетителят и нещата се осъвременяват. Отварят се витрините където са експонатите и се дава светлина и звук при представянето на експонатите и така те оживяват пред посетителите. Много често археологически артефакти се излагат така както са открити при разкопките, за да се усети атмосферата, да се почувства как е бил открит един експонат. Във видинските музеи се правят работилници, за да могат децата да усетят и да видят традицията и да бъдат участници в нея.