Необходими са решителни действия за демонтаж на отхвърления от избирателите управленски модел, за утвърждаване на върховенството на правото, неутрализиране на задкулисието, пресичане на корупцията, връщане на гражданите в управлението. Това каза президентът Румен Радев в обръщението си към народа и Народното събрание от парламентарната трибуна, при откриването на първото заседание на новоизбрания 45-и парламент. Без постигането на тази цел, всякакви нови управленски конфигурации и техните икономически и социални политики ще продължат да са обречени на провал, а България да се „бетонира“ на последните места в ЕС по стандарт и качество на живот, каза президентът. Румен Радев каза, че ключова стъпка по този път е излъчването на нов тип управление – синтез на почтеност и компетентност. Румен Радев заяви, че в понеделник ще проведе консултации с парламентарните групи за съставяне на правителство. Постигането на управляващо мнозинство колкото и да е необходимо не следва да бъде математически сбор от гласове, защото безпринципна коалиция може само да задълбочи кризата, каза президентът и припомни максимата, че когато всички са в управлението, народът е в опозиция. Президентът заяви, че са нужни ясни приоритети, ценностна рамка, граници на възможните компромиси и политическа отговорност, която не се крие зад фигурите на експерти. Ако Народното събрание не успее да излъчи правителство, държавният глава заяви, че ще изпълни конституционните си задължения да назначи служебен кабинет.
Президентът каза, че 45-ото Народно събрание се свиква в сложно време, то е израз на месечните протести и на общата воля за промяна. Радев посочи, че парламентът е фрагментиран и мнозина анализатори му вещаят кратък живот, но времето ще покаже какъв ще е той и това зависи изцяло от депутатите. Колкото и да трае, пред парламента стоят отговорни и неотложни решения – първото е по създаване на правителство. Кризата с COVID-19, фалитите, бедността, неотложната актуализация на бюджета, преодоляването на драстичното изоставане по всички важни показатели в ЕС, необходимостта от интензивна модернизация на страната изискват оперативни решения, каза още Румен Радев. Историческият момент, в който се намираме, поставя този парламент пред мисията да предприеме дългоочаквани промени за постигане на най-важната, непосредствена национална цел – укрепване на държавността, заяви президентът. Държавният глава каза, че независимо какъв ще е ходът на консултациите и мандатите за съставяне на правителство, парламентът трябва да предприеме незабавни действия за реформа на изборния закон. Радев посочи, че на консултациите при него в рамките на година и половина са били отправени редица предложения, включващи 100 процента машинен вот, видеонаблюдение, изсветляване на работата на изборната администрация, справедлив достъп до медиите в предизборната кампания, повече избирателни секции и осигуряване на дистанционно гласуване за сънародниците ни в чужбина. Президентът смята, че ще бъде силен знак, ако политическите сили, на които българите дадоха доверието си, постигнат консенсус за формулиране и прилагане на пакт за почтеност и компетентност относно номинираните за високи управленски постове. Неотложно е и приемането на промени в нормативната база, които да гарантират гражданските права, ефективно правосъдие, отговорна и почтена прокуратура, реално разделение на властите, прозрачен и предвидим законотворчески процес, безкомпромисно преследване на корупцията, засилване на защитата на собствеността и на честната конкуренция, каза президентът. По думите му, обществото ни очаква осезателно разширяване на механизмите за прозрачност и отчетност на управлението. Според президента е крайно време парламентът да поеме по-осезаем контрол върху харчовете на изпълнителната власт, и особено – „върху безогледното пилеене на грижливо отглеждан бюджетен излишък“. Нека се даде и по-голям шанс на общините за икономически и социален подем чрез финансова децентрализация и повишени административни права, каза Радев.
Той добави, че възстановяването на държавността, народовластието, справедливостта и борбата срещу корупцията са немислими без свободни медии и независима журналистика. Старото Народно събрание изолира журналистите, надявам се вие да поправите тази грешка, каза Румен Радев. Радев очаква парламентът да вземе отношение по плана за възстановяване и устойчивост и този план да отчете и редица рационални предложения и да покаже по-високо ниво на национални амбиции за решителна модернизация на страната ни. В началото на словото си президентът се обърна към депутатите. „Никой не може да ви разменя, продава или отдава под наем, нито да заглушава гласа ви. Вие носите свободната воля и доверието на хиляди избиратели и не може да бъдете крепостни на никой политически лидер. Никой няма право да оскърбява вашето лично достойнство, освен ако вие самите не му позволите“, каза Радев. Президентът заяви още, че на новоизбраните депутати се пада мисията да възродят парламентаризма. По думите му първият тест за техния успех ще бъде възстановяването на реалния парламентарен контрол върху изпълнителната власт. Радев каза също, че е време да се приеме, че президентското вето не е акт на война с парламента, а инструмент за усъвършенстване на законите. Президентът пожела на депутатите да запишат имената си в историята на България със справедливи закони и доблестно служение на Отечеството.
Снимка БНР, видео facebook.com/President.bg/