Предизвикателствата пред страната ни изправят НС пред отговорната мисия да състави по възможно най-бързия начин ефективно правителство, което да се ползва с широка парламентарна и обществена подкрепа, посочи президентът Румен Радев на консултациите днес с представители на ПГ на „Демократична България“. Той акцентира върху бележките на ЕК към последния вариант на плана за възстановяване и устойчивост. Изискванията на ЕС непрекъснато растат, посочи Радев и добави, че има редица важни области, в които ЕК иска да види отпусканите средства да бъдат изразходвани по най-добрия начин. Той отбеляза, че вече към нас се предявяват изисквания като условия за отпускане на средствата, за посочване на ясен календарен график за преход на въглищните региони. Посочва се изрично условие за реформа в правосъдната система, и то се споменава изрично, в областта на главния прокурор, неговата отчетност и отговорност, с ясни действия и срокове, които да бъдат посочени от България. Посочват се изисквания за реформи в здравеопазването, в пазарните механизми, така че икономиката ни да бъде отворена и поставена на много по-ясни принципи. Посочва се неудовлетвореност от начина на ръководство на Българския енергиен холдинг и се очакват дълбоки реформи на начина на управление на холдинга, каза Румен Радев. Той добави, че се посочва също, че България е страната с най-голям дял в ЕС големи поръчки с директно договаряне с фирмите, без прозрачни, отворени конкурси. По думите му, дори се посочва, че в енергийната сфера, където има голяма концентрация на средства по плана и амбициозни проекти, те трябва да бъдат отворени за международно участие в конкурсите. По всичко това ние трябва да си направим изводите, каза президентът Радев и добави, че тези проблеми и реформи не могат да бъдат решени от служебен кабинет, с изключение на частта, където той е започнал преустановяване на порочните практики за директни възлагания, „ин хаус“ процедури и т.н. Но всичко друго изисква парламент с ясна реформаторска воля и активно правителство, обединено около общи принципи, заяви Радев. Тогава, по думите му, тези средства ще бъдат отпускани и ще имат ефект, защото ще доведат до реална модернизация на страната, каза Радев пред представителите на ДБ.
Президентът заяви, че не иска кабинет на всяка цена. Президентът не е и не може да бъде архитект на една управляваща коалиция, най-малко поради обстоятелството, че това не влиза в моите правомощия по Конституция и аз не искам по никакъв начин да замесвам президентската институция в този процес. Това е отговорност на Народното събрание и на политическите партии. Но настоявам този път, преди да говорим за следващи предсрочни избори, да изчерпим всички опции на диалога, на търсене на консенсус около интересите на България, така че да намерим едно разумно решение. Едва тогава да говорим за предсрочни избори, заяви Румен Радев. Съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов посочи необходимостта от подготовка за следваща вълна от ковид, за да може да се мине с минимални щети и минимално прибягване до рестриктивни мерки. Той отбеляза също, че ЕК посочва проблема за правосъдието като фундаментален не просто, за да не бъдат откраднати някакви пари, а за да бъдат инвестирани в едно различно бъдеще на страната. Иванов каза, че днес е излязъл докладът на Държавния департамент, като въпросът не е да се цитират външни инстанции, ние тук сами трябва да си казваме нещата. Но когато докладът за инвестиционния климат на България от Държавния департамент в 24 пункта слага „България“ и „корупция“ в едно изречение, това е абсолютен погром пред надеждата на България, че тя може да привлече капитали, каза Иванов. Според него се намираме на кръстопът и парламентът има съдбовна отговорност да излъчи правителство. Христо Иванов се съгласи, че трябва да има редовен кабинет.
Демократична България ще участва с пълната си готовност да даде принос във всякаква роля – дали като пълноценен коалиционен партньор, дали като участник, който дава подкрепа малко по-отстрани, дали като опозиция, надяваме се да не стига до това – включително и ако мандатът дойде при нас. Фокусът ни сега е върху първия мандат, заяви Иванов. Нашият сериозен разговор ще бъде за формулата, парламентарната конфигурация, която може да излъчи правителство на дълбоката промяна, каза той. По думите на Иванов, те биха дали много внимателно подкрепата си и с голяма отговорност. Той коментира още, че плаващите мнозинства много лесно се превръщат в подвижни пясъци.
снимки president.bg