Приехме на заседание на Министерски съвет Националния план за ваксиниране срещу COVID-19. Планът е разработен от работна група от изпълнителната агенция по лекарствата, медицински специалисти, БЛС, зъболекарския съюз, фармацевтичния съюз, специалисти и др. Използвани са указанията на СЗО. Това съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов.
Създаваме Национален ваксинационен щаб с председател проф. Красимир Гигов, както обявихме вече. Разработени са фазите по ваксиниране. Първата фаза обхваща медицинския персонал и медицинските специалисти, лекарите по дентална медицина, фармацевти и др. помощен персонал, добави Ангелов.
Броят от тази таргетна група за ваксиниране е 243 600 лица, от които 30 000 лекари, 10 000 по дентална медицина и т.н. Всички български граждани, в която и от групите да попадат ваксинирането за тях ще бъде доброволно и след ясно подписано информирано съгласие за ваксината, която те ще си изберат да им бъде направена. Втората таргетна група за ваксиниране са българските учители, педагогическите специалисти – това са 112 080 души.
Трета група – служители, участващи в дейности по поддържането на държавата, например тези във ВиК сектора. Броят им зависи от списъците, изготвени от РЗИ. Четвърта група са възрастни на и над 65 г. и хора с придружаващи заболявания. Очакваният брой е 1 800 000. Пета таргетна група – уязвими групи заради начина им на живот. Броят ще се определи отново на база изготвени списъци.
Страната се разделя на 6 района за ваксиниране. За Район 1 отговаря РЗИ- Враца, за район 2 – РЗИ-Велико Търново, за район 3 – РЗИ-Варна, за район 4 – Столичната РЗИ, за район 5 – РЗИ-Пловдив, за район 6 – отговорник е РЗИ-Бургас. Имаме първи признаци по промяна в заболеваемостта. Отидохме на 12-о място в ЕС, спаднахме с едно място по заболеваемост. За съжаление смъртността още е висока. Първата област, излязла от червената зона и минала към оранжевата по брой на заболели е Кърджали, каза доц. д-р Ангел Кунчев. Здравният министър добави, че засега нямаме отражение върху броя на хоспитализираните. 12 266 са излекувани за последната седмица, посочи Ангелов. 51% от леглата за неусложнени пациенти са заети, 40% е заетостта на леглата за интензивни грижи. Най-високият процент на заети легла е в Шумен и Ямбол, каза Ангелов.