Зашеметяващи редки снимки, публикувани от Nasa, разкриха степента на добив на злато – голяма част от която се смята за незаконна в тропическите гори на Амазонка в Перу. „Златните реки“ от изображенията, всъщност са ями, за които се смята, че са изкопани от нелицензирани миньори, смята космическата агенция. Те обикновено са скрити от поглед, но бяха осветени от отразена слънчева светлина. Астронавт на Международната космическа станция засне необичайните снимки през декември. Изображенията са още едно доказателство за мащаба на разрушителното добиване на злато в района Мадре де Диос в югоизточната част на Перу. Страната е водещ износител на злато, а Мадре де Диос е дом на огромна нерегламентирана индустрия с хиляди миньори, които се опитват да изкарват прехраната си.
Районът е гореща точка за биологично разнообразие и добивната индустрия е довела до широко обезлесяване и унищожаване на жизненоважни местообитания. Добивът трови местните общности, тъй като тонове живак се използват за извличане на ценената стока и учените казват, че значително количество се изпуска в реките или атмосферата. Ямите, където миньорите търсят злато, изглеждат като стотици легени, пълни с вода, заобиколени от кал, където е премахната растителността, обяснява Наса. Миньорите следват маршрутите на старите реки, където са се отлагали утайки, включително минерали. В части от региона, където живеят видове, включително маймуни, ягуари и пеперуди, учените смятат, че добивът е основната причина за обезлесяването.
През януари 2019 г. проучване установи, че обезлесяването на златодобивните зони е унищожило 22 930 акра от перуанска Амазонка през 2018 г., според групата за мониторинг на Андския проект за Амазонка. Подтиквани от нарастващата цена на златото, хората от местните общности, които често са лишени от всякакви доходи, виждат възможност да се прехранват с добив. През 2012 г. в буйния регион работят около 30 000 миньори. В друга част на Перу, Ла Пампа, огромна златна треска, продължила близо десетилетие, беше окончателно спряна от правителството през 2019 г., когато бяха изгонени над 5000 миньори.
По материали на BBC / Великобритания