Първият руски хидрометеорологичен спътник „Арктика-М“ беше изстрелян от космодрума Байконур с ракета „Союз-2.1б“ и успешно изведен на работна орбита.
„Слънчевите антени и други елементи се разгънаха, връзката с апарата беше установена“ – написа в Туитър генералният директор на Роскосмос Дмитрий Рогозин.
Очаква се „Арктика-М“ да работи поне пет години. Той притежава мултиспектрално сканиращо устройство „МСУ-ГСМ“ за метеорологични наблюдения. Спътникът ще провежда и научни изследвания във връзка с глобалното затопляне. Освен това той е екипиран с предаватели, които драстично ще подобрят комуникациите в арктическия регион.
Икономическото разработване на Арктика е една от основните цели на президента Владимир Путин. Там има огромни резерви от нефт и газ, за които вече спорят Русия, САЩ, Канада, Дания и Норвегия, още повече че климатичното затопляне ускорява топенето на леда.
Втори подобен спътник „Арктика-М 2“ ще бъде изстрелян в обозримо бъдеще. Планирани са още три спътника „Арктика-МС1“, които ще се използват за комерсиални цели и ще служат за комуникация, както и три спътника „Арктика-МС2“ за контрол на въздушния трафик, GPS и ГЛОНАСС покритие.
По материали на ТАСС / Русия, Ruptly / Русия и РосКосмос / Русия