Големи групи, в това число политически партии, ще се опитват да купуват гласове. Сигналите в тази насока са вече близо 100, отчете вътрешният министър Бойко Рашков на пресконференция във връзка с подготовката и провеждането на предстоящите парламентарни избори. От тази сутрин е започнала и полицейска акция срещу тези, които искат да изкривят политическата картина и целят да не се отчете правилно вота на хората, посочи още Рашков. И допълни, че още по-активно трябва да се предприемат действия. На пресконференцията стана ясно, че в две бургаски села са установени нарушения. В мобилен телефон имало снимки на лични карти, засечена била комуникация, според която се предлагало 80 лева на глас, както и още 20 лева, ако цяло семейство гласува за конкретна партия. В бургаския квартал Комлука лихвари обещавали да опростят частично дългове на длъжници, ако гласуват за конкретна партия.
Няма да се поддадем на тази уродлива практика, категоричен беше вътрешният министър. Акцията ще продължи до края на изборния ден и се извършва на територията на всички областни дирекции на МВР. Прокуратурата вече е започнала и разследвания по някои от случаите. Един от тях е от плевенско село, където на предишния вот гласували по документи три пъти повече от регистрираните. В момента в Германия българин се опитва да състави секция, в която да гласуват лица, които не живеят там. Той подавал фиктивни заявления от българи за желание за гласуване. Те самите не знаели. Вероятно тази секция няма да бъде открита. А в Кюстендил бивш министър на вътрешните работи се виждаш с бивш областен управител, с когото обсъждали как да привлекат около 15 000 македонци с двойно гражданство да гласуват. На срещата бил и излезлият в болничен шеф на полицията в града, обясни още Рашков.
Подобен изборен туризъм се подготвя в много населени места и се очаква в дните преди вота на един адрес да бъдат регистрирани много хора. Става дума за село около Благоевград, като не е изключено това да се мултиплицира и на други места, каза още Рашков. Този процес на места е наследен в период от 8-10 години. Така било в село Бяло Поле преди време. Рашков припомни, че известен политик в миналото се занимавал с купуване на гласове в Северозападна България. Гласовете били купувани за партия от конкретен етнос. Под денонощна охрана са три печатници, както и места, на които се съхраняват печати. Полицията ще охранява и над 300 мобилни секции. А като цяло за охраната на вота ще са ангажирани над 20 000 полицаи.