Учени от университета в Тюбинген твърдят, че са открили пътя за лекуване на заболелите от COVID-19. През последните месеци всички залагаха на ваксините, но един антивирусен медикамент би могъл да доведе до сериозен пробив в борбата срещу пандемията. След като такива медикаменти успяха да поставят под контрол ХИВ и Хепатит С, сега редица международни екипи работят на високи обороти за откриване на лекарство срещу COVID-19.
С помощта на компютърен модел те са установили, че могат да пресекат пътя на вируса към човешките клетки. Мишената, в която се прицелват, е един ензим, известен като GK1. Чрез този ензим вирусът „принуждава“ човешките клетки да произвеждат определени вещества и да ги „предоставят“ на вируса. А с тяхна помощ той бързо се размножава и разпространява в тялото. Ако този ензим бъде деактивиран, коронавирусът просто няма да може да се размножава в човешкия организъм. По този начин коронавирусът може да бъде тежко засегнат, без да се нанасят поражения на човешките клетки.
Дали това е дългоочакваният пробив в борбата срещу COVID-19?Тепърва трябва да се види дали компютърният модел работи и в реалността. Учените от Тюбинген са оптимисти и смятат, че търсеният ефект може да се постигне с помощта на вече налични медикаменти.
Но всичко това отнема време. Защото след като се идентифицира правилното лекарство, трябва да се извършат различни изследвания и клинични тестове. Според прогнозите на сертифициран медикамент срещу COVID-19 може да се разчита най-рано в края на годината.
По материали на Deutche Welle / Германия