Редовното следобедно дрямка може да бъде един от начините да останете психически здрави и да ви предпази от деменция, сочи ново проучване. Изследването, публикувано в списанието General Psychiatry, разглежда моделите на сън на 2214 здрави хора на възраст 60 и повече години в няколко големи китайски града.
1534 от тях редовно са подремвали следобед между пет минути и два часа, докато останалите – не. Изследователите установили, че скрининговият тест за деменция, направен от участниците в проучването, показал че сънят следобед е свързан с по-добра информираност за местоположението, словесна плавност и работна памет. Следобедната дрямка намалявала сънливостта, консолидирала паметта, подобрявала изпълнителните функции и тласкала към емоционална стабилност.
Въпреки това изследването не може да направи категорично заключение, че следобедната дрямка може да предотврати деменция и когнитивен спад при възрастните хора. Д-р Сара Имарисио, ръководител на научните изследвания в Alzheimer’s Research UK, заяви: „Докато други проучвания също показват връзка между промените в качеството на съня и следобедната дрямка, необходимо е по-голямо проучване, разглеждащо редица фактори, свързани със съня, а не само дременето, по-ясна картина за връзката между деменцията и съня през целия ден. “
Установено е, че тези, които са имали редовен следобеден сън, имат по-високо ниво на триглицериди – вид мазнини, открити в кръвта. Това означава, че дременето е свързано с някои рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания, се казва в изследването. Изследователите казват, че една от теориите от резултатите от проучването е, че сънят регулира имунния отговор на организма и дременето се смята за еволюирал отговор на възпалителните процеси в организма. „Хората с по-високи нива на възпаление дремят по-често“, се казва в изследването.
По материали на Sky News / Великобритания