Апаратът на Обединените арабски емирства „Надежда“ изпрати първата снимка на Марс. Във вторник сондата влезе в орбита около Червената планета, което направи ОАЕ първата арабска държава в историята, която има научно присъствие в близкия съсед на Земята. Това първо изображение ще бъде последвано от много подобни подобни изгледи на Марс.
Сондата беше поставена в широка орбита, за да може да изучава метеорологичните и климатичните системи на планетата, което означава, че ще види и пълния диск на Марс. Това е вид гледка, която е позната от земните телескопи, но по-малко от сателитите, действително разположени на Марс. Традиционно те се държат близо до планетата, за да могат да получават снимки с висока разделителна способност на повърхността и да действат като телекомуникационни релейни станции за кацащи роботи в контакт със Земята.
Снимката е заснета от височина 24 700 км над марсианската повърхност в 20:36 GMT в сряда, един ден след пристигането си на Червената планета. Северният полюс на Марс е в горния ляв ъгъл на изображението. В центъра, току-що изникнал в слънчевата светлина рано сутринта, е Олимп Монс, най-големият вулкан в Слънчевата система. Погледнете точно на границата между нощта и деня, така наречения терминатор. Трите щитови вулкана в една линия са Ascraeus Mons, Pavonis Mons и Arsia Mons. Погледнете на изток, към крайника на планетата и можете да видите могъщата каньонна система Валес Маринерис.
„Предаването на първия образ от Марс на Hope Probe е определящ момент в нашата история и отбелязва присъединяването на ОАЕ към напреднали държави, участващи в изследването на космоса“, се казва в Twitter акаунта на мисията. „Надяваме се, че тази мисия ще доведе до нови открития за Марс, които ще бъдат от полза за човечеството.“ Сондата сега се движи в първоначална елипса около Марс, която е на около 1000 км от планетата. В течение на следващите няколко седмици това ще бъде изрязано до 55-часова, 22 000 км на 43 000 км орбита, която е наклонена към екватора с около 25 градуса.
От този висок ъгъл сондата планира да извърши някои нови изследвания. Ще проследи как енергията се движи през атмосферата от самото дъно до самия връх. Едно от нейните търсения е да се изследва изтичането в космоса на неутрални атоми на водород и кислород – остатъци от обилната някога вода на Марс. Това ще добави към нашето разбиране за това как по-рано топла и влажна планета се превърна в студения, прашен и изсъхнал свят, какъвто е днес.
По материали на BBC / Великобритания, Reuters / САЩ и EuroNews / франция