Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг насърчи Република Северна Македония и България да намерят решение на споровете си, като подчерта, че НАТО е платформа за диалог. „Винаги е имало различия между съюзниците в НАТО, но НАТО е платформа за съюзниците да се съберат и да се ангажират в конструктивен диалог“, каза Столтенберг на пресконференция след среща с президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски в Брюксел. Той отбеляза факта, че София, Атина и Скопие са проявили смелост, която е позволила да постигнат политически споразумения, отворили вратите на НАТО за Република Северна Македония. Столтенберг каза, че сега Република Северна Македония е много ценен съюзник в алианса заради приноса си в неговите мироопазващи мисии и ангажимента да инвестира 2 процента от брутния си вътрешен продукт в отбраната до 2024 г.
Пендаровски от своя страна потвърди този ангажимент и на въпрос дали това е проблем за гражданите във времена на пандемия, отговори, че проучванията на общественото мнение продължават да показват голямата подкрепа на гражданите за НАТО. Генералният секретар на НАТО заяви, че стабилността и сигурността в Западните Балкани е важна за региона, но и за мира и стабилността в Европа. Той изтъкна, че НАТО твърдо подкрепя стабилността в региона по различни начини, работейки в близко сътрудничество с партньорите в региона, както и чрез политиката на отворени врати на алианса. Коментирайки спекулациите за промяна на границите в Западните Балкани, произтичащи от предполагаем нон пейпър, цитиран в медиите в региона, Столтенберг подчерта, че те не спомагат за стабилността.
„Не е моя работа да коментирам документи, които не съм виждал или чел лично, но важното е, че всякакви спекулации за промяна на границите могат само да доведат до несигурност и нестабилност в региона“, каза генералният секретар на НАТО. Президентът Пендаровски от своя страна отбеляза, че и в миналото се е изказвал много ясно и твърдо срещу подобни опасни идеи за разделяне на хората в региона по етническа линия. Той подчерта, че никой от събеседниците му в ЕС и НАТО, с които се е срещнал в Брюксел, не подкрепят такава концепция, изнесена в предполагаемия нон пейпър. Според Пендаровски самият факт, че авторите на този документ са неизвестни на публиката, е ясно доказателство, че дори те се срамуват от идеите си.
По материали nato.int и Euro News/ Франция