Световната здравна организация не препоръчва имунизирането срещу КОВИД-19 с две различни ваксини, когато се изискват две дози за пълна имунизация. Говорителката на организацията Маргарет Харис каза, че няма достатъчно данни за възможните рискове при поставяне на първа доза от ваксината на „АстраЗенека“ и втора – от препарат на друга компания. В изказването си Харис се позова на предварителна препоръка на експертна консултантска група от февруари. Според препоръката засега и двете дози трябва да са от една и съща ваксина. Експертите призоваха за допълнителни изследвания за проучване на съчетаното използване на ваксини.
В Германия има известен натиск да се прибегне до точно такава кръстосана ваксинация, тъй като хората под 60 години вече не се имунизират с ваксината на „АстраЗенека“ поради риска от образуване на кръвни съсиреци.
Според здравния министър Йенс Шпан обаче на 2,2 милиона германци на възраст под 60 години вече е поставена първа доза от ваксината на „АстраЗенека“ и въпросът сега е как тези хора ще получат пълна ваксинационна защита, за каквато е нужна втора доза.
Без достатъчно данни за възможните рискове не би трябвало да се извършва втора ваксинация с различна ваксина от използваната при първата, каза председателят на германската Фондация за защита на пациентите Ойген Бриш. Постоянната комисия за ваксинацията (Stiko) препоръчва на хората, на които вече е поставена първа доза от ваксината на „АстраЗенека“, да се поставя втора доза от ваксина на базата на информационна РНК – на Пфайзер“/ „Бионтех“ или „Модерна“, 12 седмици след първата. Решение за това обаче все още не е взето.