Тел Авив е сравнително млад град – едва на 100 години. С характерна за Южна Европа архитектура, той е обявен през 2003 г. от ЮНЕСКО за обект на световното наследство.
Тел Авив включва и Яфо, един от най-старите градове в Близкия изток, намиращ се на възвишение предлагащо неоценима гледка към брега на Тел Авив с неговите плажове.
Градът е родина на израелската филхармония, на много музеи и разполага с университет.
Почти цялата световна общност разглежда Тел Авив за столица на Израел. Поради тази причина повечето посолства се намират в този град, вместо в Йерусалим. Изключение правят само САЩ, Коста Рика и Салвадор, чиито посолства са в Йерусалим.
Яфо, сега част от Тел Авив е важен за региона пристанищен град в продължение на хилядолетие. Археологически находки сочат за наличието на човешка дейност в региона, датираща от около 7500 г. пр. н. е. Естественото му пристанище се използва от Бронзовата епоха.
По време на първата Алия през 80-те години на 19 век, когато множество еврейски имигранти пристигат в региона, нови местности са открити извън Яфо на сегашната територия на Тел Авив.
Първата е Неве Цедек, основана от евреи мизрахи заради пренаселване в Яфо, и построена на земя, притежавана от Ахарон Челуш. Други местности са Неве Шалом (1890 г.), Яфо Ноф (1896 г.), Охел Моше (1904 г.) и др.
Когато Тел Авив получава градски статут през 20-те години на 20 век, тези местности се присъединяват към новосформираната община, отделяйки се от Яфо.
Втората Алия довежда до втора експанзия. През 1906 г. група евреи, сред тях жители на Яфо, се събират заедно и сформират общество на Ахузат Баит (букв. „чифлик“).
Една от целите им е да формират „Еврейски градски център в здрава обстановка, планирана според модерните естетически стандарти и хигиена“.
На 11 април 1909 г. 66 еврейски семейства се събират върху пуста пясъчна дюна, за да парцелират земята чрез лотария, използвайки мидени черупки. Събитието се счита за официалната дата на основаването на Тел Авив.
По време на обявяването на израелската независимост на 14 май 1948 г., населението на Тел Авив е над 200 000 души.
Градът служи като правителствен център на израелската държава, докато властите не се преместват в Йерусалим през декември 1949 г.
В Тел Авив се намира международното летище „Бен Гурион“. То е основното и най-голямото летище в Израел.
Наименувано е на първия министър-председател на Израел Давид Бен-Гурион. Аеропортът е хъб за националните компании – El Al, Israir Airlines, Arkia и Sun D’Or.
През 2015 година е обслужило 16.3 милиона души. Намира се на 19 км югоизточно от Тел Авив и е в 5-те най-добри летища в Близкия изток, слави се и с отличната охранителна проверка.